камінь з маєтку Александровичів
камінь з маєтку Александровичів

Схіархимандрит Феофіл -- намісник Китаївської Свято-Троїцької пустелі Києво-Печерської Лаври 

Схіархимандрит Феофіл (у миру Петро Савич Россоха) народився 10 серпня 1928 року в селі Калита Київської області Броварського району в православній родині.Примітно, що його батько був псаломщиком і старостою церкви, а мати, в кінці життя стала черницею. З дитячих років Петро співав і читав на кліросі, пізніше був псаломщиком у Миколаєвському храмі.

Закінчивши сім класів середньої школи, Петро Россоха в 1947 році вступив до Київської Духовної семінарії, після закінчення її в 1951 році був направлений до Московської духовної академії, яку закінчив у 1955 році і отримав звання кандидата богослов'я за курсову роботу «Моральне вдосконалення християнина по святому Іоанну Лествичника ».

За свідченням сучасників в Академії він виділявся своєю особливою молитовний і прагненням до подвижницького життя. Зі спогадів протоієрея Володимира Тімакова: "Він раніше всіх піднімався і вирушав у Лавру на опівнічниці, в чотири-п'ять годин ранку ... Потім прийде потихеньку, але від студентів хіба може сховатися? Звичайно, не сховаєшся. А як тільки дізналися, відразу давай йому величання співати як подвижнику. Він кинувся до нас: "Та ні, я самий грішний, самий худородних". Ми ж продовжували його спокушати ".

Лагідність, смиренність, відкритість залучали до нього тих, хто навчався з ним студентів. Був він чуйний і невимогливий, якщо було чим поділитися, то він ділився сповна. Властива була йому і абсолютна безсрібністю. На третьому курсі Петро вирішив присвятити себе чернечого життя.

7 червня 1954 з благословення Святійшого Патріарха Московського і всієї Русі Алексія I  студент Академії Петро Россоха був пострижений у чернецтво намісником Троїце-Сергієвої Лаври архімандритом Пимоном (згодом - Святіший Патріарх Московський і всієї Русі) з нареченням імені Пафнутійна честь преподобного Пафнутія Києво-Печерського
18 липня 1954 року - був висвячений на ієродиякони, а 7 березня 1955 митрополитом Крутицький і Коломенським Миколою (Ярушевичем) у Микільському храмі, в Хамовниках в Москві, зведений в сан ієромонаха. 
З жовтня 1955 ієромонах Пафнутій трудився в Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі.

За свідченням сучасників віруючі часто зверталися до молодого ієромонаху Пафнутія за духовною порадою, настановою, розрадою. 
Ієромонах Олексій з Нового Афона згадував: "Він ще молодий був ... Як батько Сава Псково-Печерський говорив, зараз часи такі, як на фронті, за рік вже й кілька чинів отримаєш, і медалей, і нагород. Гоніння велике було, але дуже велике духовне дозрівання було, і зміни відбувалися в напрузі. Він і тоді був такий мудрий, притчами говорив, він не говорив мирською мовою, а завжди якийсь такий вислів скаже, що торкнеться всіх твоїх станів, вкаже на головне і наставить, як далі продовжувати. Він дуже мудрий був ". Однак перебування молодого ієромонаха в Києво-Печерській Лаврівиявилося недовгим. Він по доброті своїй вирішив перефотографувати ікони і роздавати їх як благословення віруючим. (У той час важко було придбати ікони, а бажаючих мати ікони будинку було багато.) Хтось доніс, знайшли ікони і ієромонахуПафнутія сказали: "Їдьте куди хочете, але вас на Україні бути не повинно". У тяжкі роки гоніння на Церкву Православну старець зумів зберегти щиру живу віру, стійкість і мужність у сповіданні Христа.

З 1960 по 1962 рік він був настоятелем одного з храмів в Костромської єпархії, після чого був переведений у Саратовську єпархію, де служив протягом п'яти років. Близько року він виступав у Свято-Успенському Жировицькому монастирі, потім з 1968 по 1970 рік - у Свято-Успенському монастирі м. Одеси, після чого був переведений в Полтавську єпархію. 
У 1972 році на Ташкентській кафедру був призначений Владика Варфоломій (Гондаровскій), він запросив ієромонаха Пафнутія до себе і призначив настоятелем храму Покрови Пресвятої Богородиці у м. Мари. (Близько року подвижник служив без реєстрації, через рік він отримав реєстрацію.) Зі спогадів духовної дочки старця Ніни Р.: "Гоніння на нього скрізь були, і в основному через те, що не давав підписку про співпрацю з КДБ ... Служив він один, всіх заміщав, навіть диякона не було. Він голос гарний має, і люди стали ходити до церкви спочатку через його голос, послухати, а потім і в храм почали ходити. Прихід він хороший зробив ". Пізніше ієромонаха Пафнутія призначили настоятелем храму Покрови Божої Матері с. Покровка Таласської області Манасского району. З 1983 року він здійснював богослужіння в Успенському кафедральному соборі м. Ташкента. 
Сучасники старця розповідали, що його проповіді відрізнялися простотою і щирістю, "були виконані мудрості і добра, глибоко западали в душу кожного, почувши їх, стаючи тим світлом, який допомагав пережити життєві труднощі та негаразди".

У 1988 році, коли Києво-Печерська Лавра була повернута віруючим, старець Пафнутій повернувся до Києва. (Слід зазначити, що старця Пафнутія довго не прописували в Лаврі.)

Життя його була справжнім втіленням євангельської любові до Бога і людей. Співчуваючи людському горю, беручи на себе важкий тягар людських гріхів, і приносив він полум'яні молитви до Господа і великим терпінням, поблажливістю і прикладом свого доброчесного життя звертав на шлях істинний багатьох заблукалих і втративших надію на порятунок. 
З ім'ям схіархімандрита Феофіла пов'язане відродження однієї з найдавніших святинь землі Київській - Китаївської Свято-Троїцької пустелі. Заснована в XII столітті при благовірного князя Андрія Боголюбського і довгий час знаходилася в запустінні, обитель знову набула життя завдяки турботам і молитвам мудрого пастиря і керівника. За час його недовгого настоятельства на території монастиря були повністю відновлені церкви на честь Дванадцяти апостолів і преподобного Серафима Саровського, створена богодільня для хворих і немічних, повернута частина будівель, що раніше належали монастирю, відновлені печери, де в XVIII столітті подвизався чернець-самітник Досифей, що колись благословив на подвиг преподобного Серафима Саровського.


Похований батько Феофіл на території Китаївського монастиря біля Свято-Троїцького храмуЗа життя схіархімандрита Феофіла Китаївський монастир став місцем паломництва багатьох стражденних від різних фізичних і душевних хвороб. Знаючи його як мудрого і духоносного старця, люди йшли до нього за допомогою, порадою і розрадою і знаходили їх по своїй вірі і його молитвами. 
Зазнавши в своєму житті чимало поневірянь та утисків, схиархімандрит Феофілмужньо і з покорою волі Божої переносив всі негаразди і до кінця своїх днів залишався вірним сином Православної Церкви. 
Схіархимандрит Феофіл помер 22 березня місяця 1996 року 68-му році життя
З глибоким сумом дізналися віруючі про кончину свого пастиря і молитовника. У монастирському храмі на честь Дванадцяти апостолів біля труни покійного духовенство невпинно читало Євангеліє. У день поховання, 24 березня, відспівування очолив Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир. При похованнісхіархімандрита Феофіла було присутніми безліч віруючих. 
Похований батько Феофіл на території Китаївського монастиря біля Свято-Троїцького храму. 
Шлях морального сходження, - писав у своїй кандидатській роботі студент Московської Духовної академії ієромонах Пафнутій (Россоха), - є шляхом подвигу і хреста, самовідданості і самообмеження. Цей шлях многотруден і многоболезнен. Він пов'язаний з багатьма муками і скорботами ... Але цей шлях є і шляхом світла, краси, святості, чистоти ». 
Таким був шлях і самого схіархімандрита Феофіла. Зважившись одного разу слідувати за Христом, він вже не сходив з цього шляху, йдучи по ньому за допомогою всеукрепляющої благодаті Божої